Hírek
2018. Július 07. 11:13, szombat |
Életmód
Forrás: nol.hu
Gyógyszerek használata kánikulában

Mindenki tudja, hogy a nagyon meleg nyári napok megterhelik a szervezetünket, még az egészséges fiatalok számára is okoznak nehézségeket.
Az idős, legyengült betegek, a kisgyerekek és a terhes anyák esetében különösen fontos a forróság elleni védekezés, és a megfelelő folyadék- és sópótlás. Nem elég csak vizet inni, hanem az izzadással eltávozó sókat is pótolni kell, levesek, tej, gyümölcslevek formájában. Arról azonban kevesebbet tudunk, hogy a kánikulában a gyógyszerek alkalmazása is különös figyelmet igényel.
Gyógyszerek tárolása
A forgalomban lévő készítmények többsége ún. szobahőmérsékleten eltartható. Amelyik hűtést igényel, annak ez a dobozára rá van írva. Csakhogy, ha a hőmérő higanyszála a lakásban, autóban, szálláshelyen jóval 25 fok fölé kúszik, akkor bizony számos, szobahőmérsékleten eltartható gyógyszer stabilitása károsulhat, a hatásossága csökkenhet. Kánikulában érdemes az ún. szobahőmérsékleten eltartható medicinákat is hűtőben tárolni. A legnagyobb hiba nyáron, utazáskor a gyógyszereket a tűző napon álló autóban tartani, mert ott a hőmérséklet 40-50 fokra is emelkedhet, ami kifejezetten ártalmas a hatóanyagoknak.
Fényérzékenységet okozó gyógyszerek
A fényérzékenység fogalma alatt kétféle gyógyszerrel összefüggő problémakört értünk. Az első és gyakoribb az ún. FOTOTOXICITÁS, amit az UV sugárzás és a bőrben lévő hatóanyag találkozása válthat ki a ruhával nem fedett testrészeken. Ez a panasz arányos a gyógyszer adagjával, csökkentett dózis mellett a reakció is mérséklődik.
A másik jelenség a FOTOALLERGIA, amit az adott, allergiát okozó hatóanyaggal való második találkozás, és a napfény együttes hatása vált ki, de nemcsak a napfénynek kitett testrészeken, hanem az egész testen.
Megdöbbentően sok, nagyon népszerű hatóanyag tud fényérzékenységet kiváltani. A teljesség igénye nélkül néhányat ismertetünk, hatástani csoportosítás szerint:
fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők: KETOPROFEN, DICLOFENAC, IBUPROFEN, INDOMETACIN, NABUMETON, NAPROXEN, PIROXICAM
antibiotikumok: DOXICYCLIN, TETRACYCLIN, NORFLOXACIN, OXFLOXACIN
vizelethajtók: HYDROCHLOROTHIAZID, FUROSEMID
nyugtatók: ALPRAZOLAM
depresszió elleni készítmények: FLUOXETIN, ORBÁNCFŰ-kivonat
szív- érrendszerre hatók: AMIODARON, ENALAPRIL, AMLODIPIN, DILTIAZEM, NIFEDIPIN
vércukorszint-csökkentő: GLIBENKLAMID
vírus elleni szerek: RIBAVIRIN
epilepszia elleni hatóanyagok: CARBAMAZEPIN, FELBOMATE
bőrgyógyászati készítmények: ISOTRETINOIN, METHOXALEN, CHLORHEXIDIN
számos rákos megbetegedés kezelésére alkalmazott hatóanyag
A gyógyszerek betegtájékoztatójában mindig szerepel, ha a készítmény fényérzékenységet okozhat. A panaszok kezelésének leghatékonyabb módja a gyógyszer elhagyása, a napsugárzástól való tartózkodás, antihisztaminok, gyulladáscsökkentők.
Kánikulában kiemelt figyelmet igénylő kórképek
Magas vérnyomás: Nagy melegben az erek kitágulnak, reflexesen csökken a vérnyomás. A gyógyszeresen beállított magas vérnyomásos betegeknél a hőség erősítheti a vérnyomás csökkenést, szédülést, ájulást is okozhat. Ezért nagyon fontos a bőséges folyadékbevitel, esetlegesen a vérnyomáscsökkentők adagjának átmeneti mérséklése a kezelőorvossal egyeztetve.
Alacsony vérnyomás: A kánikula fokozza a panaszokat. Ebben az esetben is a bőséges folyadékfogyasztás jelenthet segítséget.
Érelmeszesedés: A nagy meleg a súlyos érelmeszesedésben szenvedők esetében nagyon veszélyes lehet, mert a kitáguló érfalak rugalmatlansága katasztrofális következményekkel járhat. Az ilyen betegnek nagyon fontos a direkt napsugárzás teljes elkerülése, a test hűtése pl. vizes borogatással, napi többszöri tusolás, nedves törülközővel való áttisztítás, víz- és sópótlás, és a szedett gyógyszerek pontos alkalmazása.
Cukorbetegség: Kánikulában célszerű gyakoribb vércukorszint-ellenőrzést végezni. Fontos, hogy a készüléket ne tegyük ki direkt napsugárzásnak, mert hamis eredményeket fog adni. Nagy melegben célszerű a műszert hűtőben tárolni. Előrehaladottabb cukorbetegségben veszélyes lehet a mezítláb járás, vagy harisnya, zokni nélkül lábbeli viselete, mert a mikrosérülések gyógyulása sokkal nehezebb, és szövődményekkel is járhat. Diabéteszes betegnek különösen fontos a kiszáradás elkerülése, a rendszeres folyadékfogyasztás, akkor is, ha nem érez szomjúságot.
Fekélybetegség: A panaszok fokozódhatnak nagy melegben, szükség lehet a szedett gyógyszerek adagjának növelésére a kezelőorvos által tanácsoltak szerint.
Lassuló reflexek: Nagy melegben lassulnak a reflexek, a volán mögött ülők ugyanakkor sokkal feszültebbek, mint egyébként. Ilyenkor az autóvezetés fokozott figyelmet igényel, és a vezetőnek szigorúan tartózkodnia kell minden olyan gyógyszer szedésétől, amelyek a reakcióidőt növelik, pl. nyugtatók, altatók, antihisztaminok.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 17. 07:45, csütörtök | Életmód
Nébih: biztonságos és kiváló minőségű a magyar hús
A szigorú élelmiszerlánc-felügyeleti hatósági rendszer, benne a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is garantálja, hogy kizárólag biztonságos magyar hús kerülhet a lakossághoz a húsvéti ünnepekre készülve is
2025. Április 17. 07:38, csütörtök | Életmód
Meteorológia: immár több mint egy évtizede \"hóínség\" jellemzi Budapest éghajlatát
Immár több mint egy évtizede \"hóínség\" jellemzi Budapest éghajlatát, ami rendkívüli; a hóhiány elsődleges oka a telek enyhesége - írta a HungaroMet Zrt. a honlapján közölt elemzésben.
2025. Április 16. 07:31, szerda | Életmód
Agrárminisztérium: mintegy 160 millió facsemetével biztosított az erdőtelepítések kiszolgálása
2025. Április 15. 07:30, kedd | Életmód
Esterházy Irodalmi Díjat hoztak létre
Esterházy Irodalmi Díjat hozott létre a kortárs magyar irodalom nagyobb társadalmi megbecsülése érdekében az Esterházy Magyarország Alapítvány.