Hírek
2017. Szeptember 11. 06:09, hétfő |
Helyi
Forrás: sg.hu
Szebb fogak a kiterjesztett valóságnak köszönhetően (videó)
A jövőben a páciensek előre láthatják majd, hogy milyen eredménnyel jár egy fogászati kezelés. Magyar szakember is a csapatban.
A Kapanu nevű vállalkozás megalkotott egy "virtuális tükröt", amelyhez egy különleges szoftver is társul. Eddig a páciensek nehezen képzelhették el, hogyan néznek majd ki egy beavatkozás után a fogaik.
Ezen segíthet a jövőben a Kapanu Augmented Reality Engine, aminek köszönhetően nem lesz szükség például az állkapocs kapcsán gipszlenyomatok és műanyag modellek készítésére.
A Kapanut négy fiatal szakember hozta létre, Marcel Lancelle, Nicolas Degen, Sörös Gábor és a vezérigazgatói pozíciót betöltő Roland Mörzinger.
Roland Mörzinger elmondta, hogy a betegek a programmal másodperceken belül szembesülhetnek a kezelés várható eredményeivel - mindez a kiterjesztett valóságnak köszönhető. A megoldás lényege, hogy a fogakra egy élő videóban ráhelyezik az új fogsor virtuális modelljét. A virtuális fogakat a valódiaktól gyakorlatilag alig lehet megkülönböztetni.
Számos lehetőséget ki lehet próbálni: néhány kattintással megváltoztatható a fogak hossza, szélessége, színe és formája. A páciensek valós időben láthatják, hogyan változik meg a fogsoruk és végül mindenki a neki leginkább tetsző változatot választhatja ki. A virtuális próba javulhat a fogorvos és a betege közötti kommunikáció, mivel a kezdetektől világossá tehető, hogy kinek mik az elképzelései, ezáltal elkerülhetők a csalódások és a félreértések.
Ahhoz, hogy a szoftver megfelelő modelleket dolgozhasson ki, egy a természetesen szép fogsorokról készült 3D-felvételeket tartalmazó adatbázist használnak, melyet a fogászati ágazatban már jóideje alkalmaznak. A program kiszámítja az adatokat és megmutatja a különböző lehetőségeket, ugyanakkor a páciensek fogsoráról is kell készíteni 3D-lenyomatokat vagy egy különleges eszközzel vagy egy gipszlenyomat beszkennelésével.
Mörzinger és kollégái eredetileg egy 3D-szkennelési technológiát akartak továbbfejleszteni egészségügyi felhasználásra. Az eredeti technológia a Disney Research laboratóriumaival való együttműködésből származott. Azonban egy piaci elemzést követően úgy döntöttek, hogy a virtuális tükör ötletét inkább a fogászatban valósítják meg és egy teljesen új szoftvert fejlesztenek ki. Ezután megalapították a Kapanut, amely hamarosan pénzügyi támogatást kapott az Ivoclar Vivadent nevű cégtől, amely globális viszonylatban meghatározó a fogászati termékek és rendszerek területén.
A technológiában rejlő lehetőségek hatalmasak. A világ legnagyobb fogászati rendezvényének számító kölni International Dental-Schau (IDS) kiállításon a látogatók - akik elsősorban fogorvosok és fogtechnikusok voltak - nagyon kedvezően fogadták a rendszert. Számos vállalat kereste meg a startupot együttműködési ajánlattal és több száz fogorvos akarta azonnal megvásárolni a szoftvert, amely azonban jelenleg még nem elérhető a végfelhasználók számára.
Mörzinger hangsúlyozta, hogy még nem foglalkoztak a marketinggel, hanem teljesen a technológiai fejlesztésre összpontosítottak és ez ki is fizetődött, ugyanis alig másfél év alatt vezető kiterjesztett valóság szolgáltatóvá váltak a fogászat területén. Az ok rendkívül egyszerű: nem létezik hasonló rendszer.
Az Ivoclar Vivadent júniusban felvásárolta a vállalatot, amely azonban a jövőben is önálló társaságként fog működni és új digitális alkalmazásokat készít majd az ágazat számára.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. December 22. 08:55, vasárnap | Bulvár
Pápaszemes pingvin kelt ki a debreceni állatkertben
Különleges jövevény kelt ki a debreceni állakkertben: egy pápaszemes pingvin (Spheniscus demersus) fióka érkezése gazdagítja a park természetvédelmi törekvéseit - közölte az állatkert igazgatója az MTI-vel.